Diera v nebi nad Taiwanom

Autor: Inštitút pre verejné otázky | 15.4.2013 o 9:39 | (upravené 15.4.2013 o 9:58) Karma článku: 5,79 | Prečítané:  361x

Ak by niekto fyzikovi alebo meteorológovi povedal, že v nebi nad nejakým územím vo svete sa vytvorila diera, určite by u týchto odborníkov vyvolal pochybnosti o svojom duševnom zdraví. Obyčajného človeka by informácia, že nad územím nejakej krajiny vznikla diera mohla dokonca znepokojiť. I keď, našťastie, k nijakému porušovaniu fyzikálnych zákonov ani k nepochopiteľným paranormálnym javom, ktoré by mohli ohroziť ľudstvo, zatiaľ nedošlo, v nebi nad Taiwanom skutočnej existuje diera. Tá však má čisto politickú príčinu a týka sa informácií, používaných na zabezpečenie leteckej prevádzky.

Takzvaná Taipeiská letová informačná zóna, ktorá sa rozprestiera nad územím ostrova Taiwan a okolitých oblastí, je jednou z najvyťaženejších vo východnej Ázii. Ročne cez túto zónu preletí 40 miliónov cestujúcich prostredníctvom 1.3 miliónov kontrolovaných letov. Každý týždeň sa tu uskutoční 150 letov do Európy a späť, 400 letov do USA a späť, 660 letov do Japonska a späť a 1200 letov z Taiwanu do Číny a opačným smerom. Bezpečnosť letov v tejto zóne zaisťuje Taiwanská civilná letecká administratíva, tá však na rozdiel od podobných leteckých služieb iných krajín nemá možnosť získavať informácie, týkajúce sa bezpečnosti pohybu lietadiel vstupujúcich do tohto priestoru a opúšťajúcich ho, od Medzinárodnej organizácie civilného letectva (ICAO), pretože už viac ako 40 rokov Taiwan kvôli politickému sporu s Čínou nemôže participovať na jej činnosti a tým ani získavať od nej informácie, týkajúce sa medzinárodných bezpečnostných štandardov letovej prevádzky.

Pokusy Taiwanu získať ak už nie plnoprávne členstvo, tak aspoň pozorovateľský status v ICAO zatiaľ k úspechu neviedli. Taiwanská civilná letecká administratíva je preto nútená získavať potrebné informácie z alternatívnych zdrojov, tie však nie sú vždy spoľahlivé a aktualizované, často sú zjavne zastaralé. Dnes, keď intenzita leteckého spojenia vo svete neustále rastie, existencia informačnej diery v leteckej doprave nad Taiwanom, pritom výlučne z politických dôvodov, je absurdita, ktorá nemá obdobu. Nejde iba o nespravodlivosť a diskrimináciu voči 23-miliónovému obyvateľstvu demokratického Taiwanu, ale aj o zdedený z minulosti anachronizmus, ktorý sa nedá ospravedlniť nijakými rozumnými argumentmi. Medzinárodné spoločenstvo by malo čo najskôr tento anachronizmus odstrániť, napokon je to v jeho vlastnom záujme a v záujme občanov všetkých krajín, využívajúcich letecké spojenie ponad Taiwanom.

Slovenska republika, ktorá má zastúpenie v ICAO, by mala podporiť úsilie Taiwanu stať sa pozorovateľskou krajinou tejto organizácie na najbližšom zhromaždení ICAO. Nie je napokon dôležité pod akým názvom Taiwan bude v tejto medzinárodnej organizácii zastúpený (v Svetovej zdravotníckej organizácii má, napríklad, status pozorovateľa pod názov „Chinese Taipei“ – Čínsky Taipei). Dôležité je, aby bezpečnosť leteckej prevádzky nad Taiwanom bola zaistená na rovnakej úrovní ako všade inde vo svete.

Grigorij Mesežnikov, IVO


Autor v októbri – decembri 2012 absolvoval študijný pobyt na Department of Political Science, National Taiwan University v Taipei v rámci programu Taiwan Fellowship, v apríli 2013 publikoval štúdiu o demokratizácii a občianskej spoločnosti na Taiwane.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Vrcholí tichá revolúcia. Írsko má premiéra homosexuála a povolí potraty

Írski voliči v referende jasne odmietli zákaz interrupcií.

OBJEKTÍV

Pozrite si prvú minútu po jadrovom teste na dobových fotkách

Jadrové testy snímali desiatky kamier.


Už ste čítali?