reklama

Diera v nebi nad Taiwanom

Ak by niekto fyzikovi alebo meteorológovi povedal, že v nebi nad nejakým územím vo svete sa vytvorila diera, určite by u týchto odborníkov vyvolal pochybnosti o svojom duševnom zdraví. Obyčajného človeka by informácia, že nad územím nejakej krajiny vznikla diera mohla dokonca znepokojiť. I keď, našťastie, k nijakému porušovaniu fyzikálnych zákonov ani k nepochopiteľným paranormálnym javom, ktoré by mohli ohroziť ľudstvo, zatiaľ nedošlo, v nebi nad Taiwanom skutočnej existuje diera. Tá však má čisto politickú príčinu a týka sa informácií, používaných na zabezpečenie leteckej prevádzky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Takzvaná Taipeiská letová informačná zóna, ktorá sa rozprestiera nad územím ostrova Taiwan a okolitých oblastí, je jednou z najvyťaženejších vo východnej Ázii. Ročne cez túto zónu preletí 40 miliónov cestujúcich prostredníctvom 1.3 miliónov kontrolovaných letov. Každý týždeň sa tu uskutoční 150 letov do Európy a späť, 400 letov do USA a späť, 660 letov do Japonska a späť a 1200 letov z Taiwanu do Číny a opačným smerom. Bezpečnosť letov v tejto zóne zaisťuje Taiwanská civilná letecká administratíva, tá však na rozdiel od podobných leteckých služieb iných krajín nemá možnosť získavať informácie, týkajúce sa bezpečnosti pohybu lietadiel vstupujúcich do tohto priestoru a opúšťajúcich ho, od Medzinárodnej organizácie civilného letectva (ICAO), pretože už viac ako 40 rokov Taiwan kvôli politickému sporu s Čínou nemôže participovať na jej činnosti a tým ani získavať od nej informácie, týkajúce sa medzinárodných bezpečnostných štandardov letovej prevádzky.

Pokusy Taiwanu získať ak už nie plnoprávne členstvo, tak aspoň pozorovateľský status v ICAO zatiaľ k úspechu neviedli. Taiwanská civilná letecká administratíva je preto nútená získavať potrebné informácie z alternatívnych zdrojov, tie však nie sú vždy spoľahlivé a aktualizované, často sú zjavne zastaralé. Dnes, keď intenzita leteckého spojenia vo svete neustále rastie, existencia informačnej diery v leteckej doprave nad Taiwanom, pritom výlučne z politických dôvodov, je absurdita, ktorá nemá obdobu. Nejde iba o nespravodlivosť a diskrimináciu voči 23-miliónovému obyvateľstvu demokratického Taiwanu, ale aj o zdedený z minulosti anachronizmus, ktorý sa nedá ospravedlniť nijakými rozumnými argumentmi. Medzinárodné spoločenstvo by malo čo najskôr tento anachronizmus odstrániť, napokon je to v jeho vlastnom záujme a v záujme občanov všetkých krajín, využívajúcich letecké spojenie ponad Taiwanom.

Slovenska republika, ktorá má zastúpenie v ICAO, by mala podporiť úsilie Taiwanu stať sa pozorovateľskou krajinou tejto organizácie na najbližšom zhromaždení ICAO. Nie je napokon dôležité pod akým názvom Taiwan bude v tejto medzinárodnej organizácii zastúpený (v Svetovej zdravotníckej organizácii má, napríklad, status pozorovateľa pod názov „Chinese Taipei“ – Čínsky Taipei). Dôležité je, aby bezpečnosť leteckej prevádzky nad Taiwanom bola zaistená na rovnakej úrovní ako všade inde vo svete.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Grigorij Mesežnikov, IVO


Autor v októbri – decembri 2012 absolvoval študijný pobyt na Department of Political Science, National Taiwan University v Taipei v rámci programu Taiwan Fellowship, v apríli 2013 publikoval štúdiu o demokratizácii a občianskej spoločnosti na Taiwane.


Inštitút pre verejné otázky

Inštitút pre verejné otázky

Bloger 
  • Počet článkov:  38
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Občianske združenie Inštitút pre verejné otázky je nezávislým mimovládnym think tankom. Presadzujeme hodnoty otvorenej spoločnosti a demokratickej politickej kultúry vo verejnej politike. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu